Recikli Meggypiros Női Kerékpár

A városi kerékpáros dilemmája

Biciklis olvasnivaló téli estékre egyenesen a kedvenc kerékpárműhelyedből, a “mit”, “mit ne” “mi az amit végképp ne, ha túl akarod élni a holnapot” kérdéskörök közepesen részletes kitaglalása egy bögre enyhén kihűlt tea mellé.  A szövegben száraz tények, technikai részletek, rideg valóság, és egy véletlenszerűen elrejtett szíriai aranyhörcsög található.
Tea


Első lépés; Legyen egy kerékpárod. Nevéből adódóan optimális a kétkerekű változat és mi is főként ennek a különböző variánsait fogjuk ma jobban szemügyre venni, boncolgatni. A kerékpárhoz jutás ma már nem is olyan bonyolult. A legcélravezetőbb megvenni, a szerencsésebbek ajándékba kapják vagy megöröklik. Ebből is lehet, újat, használtat, vagy felújítottat. Nyilván ezt az egészet azért írom, hogy kicsit magunkról is beszéljek ezért a fő témánk a felújított kerékpár lesz. De miért? Legfontosabb, hogy ebben hiszünk.  Továbbá mert még mindig tömegével lehet felfedezni profi minőségű kerékpárokat a 80-as, 90-es évekből, amit ha felújítunk és kicserélünk egy-két kopó alkatrészt (átírtam picit), akkor egy lánccal elmegy a Himalájáig meg vissza oxigénpalack nélkül, szabadtüdővel.

Felújítás
Most, hogy eldöntötted te is teszel a környezetedért, és a felújított amúgy is jobb mint egy új, ráadásul a 90-es évek fröcskölt neon színei is visszajöttek a divatba, újabb döntések súlya nehezedik reklámok garmadájával bombázott sejtjeid kognitív tudattá egyesült rendszerére.Milyen bicó legyen a kiválasztott?
Hogyan lehet ezt eldönteni? Vannak viszonylag könnyen megválaszolható opciók. Országúti kerékpár versenyző szeretnél lenni? Jól sejted, nem mountain bike-ot hanem országúti kerékpárt javasolt keresned. Ok, de…(!)
Az igazán bonyolult maga a városi közlekedés és az erre szánt jármű kiválasztása. Itt még ki se térünk olyan apróságokra mint a fék és egyéb technikai részletek eldöntése. De mégis, milyen a jó városi bringa? Amilyen az átlagos közlekedő… …Nincs két teljesen egyforma. Viszont több csoportba sorolhatóak. Ebből következően nem is létezik mindenre alkalmas csoda kerékpár.A városi kerékpár maga a kompromisszum. Sajnálom, csak ide jutottunk. Megint ez a hülyeség a kompromisszummal, de most sem úszod meg. Mert nem lehet egyszerre olcsó, könnyű, gyors, biztonságos, nyugodtan kint hagyható egy hétre spirál lakattal a Blahán, és még szép is.

Mit gondolunk mi ideális városi bringának és mi kell ahhoz, hogy ezek teljesüljenek? Na ezen megyünk most végig ezután a kicsit hosszúra eresztett bevezető után, ahol még nem is szerepelt a szíriai aranyhörcsög.
Bottechia


Kényelem! Az ideális városi bringa kényelmes. Nem olyan, mint egy antik bőr fotel, de azért kényelmesebb mint egy verseny kajak a Tokiói nyári olimpián. A kényelem kulcsa a geometria és a külső gumik. Viszont, ha túl kényelmes a geometria és túl vastagok a gumik, akkor nehezebben halad a bicikli. Bizony, a kényelem áldozat a sebesség oltárán. A sárvédő jelentős esztétikai kérdés, melyről a párizsi divatszalonok is a mai napig asztalt csapkodásba torkolló, majd pedig hagyományos párbaj gondolatával záródó vitákat tartanak. Mert sárvédő az kell. Sokszor nem a legszebb a legjobb. De védjen és legyen stabil!  Mert hiába a kecses letisztult kerékpár, ha az ember háta közepén csorog végig az aznapi esővel felpuhított utcai por, latyak, mindenféle amőbák és mikrokörnyezetek, továbbá nem is részletezem mennyi szalonképtelen dolog tömkelege. Ezen kívül szintén előnyös, ha az embernek vannak fokozatai. Volt pár történelmi kitérő a kerékpár iparban annak elérésére, hogy a váltás rendszer egyszerűbb és gondozásmentesebb legyen, de ezek nagy része vagy azt eredményezte, hogy minden sokkal nehezebb is lett, vagy a szerkezet árát emelte meg a dél-afrikai jómódú földes urak számára is érezhetően súlyos összeggel. Bizonyos esetekben ráadásul ez a kettő még együtt is járt. Tehát marad a hagyományos váltás. Mely bár elsőre ördögtől valóan bonyolúlt szerkezetnek tűnhet, szakavatott kezek általi rendszeres karbantartással az egyik legjobb fejlesztés a kerékpáron mióta Karl von Drais kifejlesztette a swiftwalkert. A megfelelő váltás és annak használata, sok szempontból tudja megkönnyíteni a nyeregben töltött hétköznapokat. Mert a váltó nem csak arra jó, hogy felmenj vele a hegyre. Ott is hasznos, sőt elengedhetetlen, azonban a közlekedésben ezernyi szituáció követeli meg az ideális fokozat választást.

Kotter

Bizony a kerékpáron is érdemes hasonlóan használni a váltást, mint bármilyen egyéb járművön. Amikor lassítunk, vagy megállunk érdemes könnyebb fokozatba kapcsolni, ezáltal nem csak a kerékpár, de nem mellékesen az ízületeink is kevesebb terhelést kapnak a következő elindulásnál.  Van sárvédőnk és van váltórendszerünk, mi kell még a “munkábajárósra”? A nagy sebesség kulcsa a jó fék! Legyen tárcsafékes? Ha a versenyautókra megfelel, akkor csak megállít már egy kerékpárt is. Ez sajnos csak részben igaz. Mert erre a gondolatmenetre azok a gyártók is felfigyeltek akiknek a mennyiség fontosabb a minőségnél. Ma már áruházban kapható, filléres bicajok is “tárcsafékkel” vannak szerelve. Szigorúan idézőjelben, ugyanis bár tácsának tárcsa, egy tapasztalt kerékpáros szemével nézve féknek kevésbé nevezhetőek ezek a szerkezetek. Senki ne értse félre, létezik jó tárcsafék. Egy jó mountain bike ma már elképzelhetetlen hidraulikus tárcsafék rendszer nélkül. Az pedig tényleg fog! De karbantartás igényes, és a Ferrarit sem azért veszi az ember, hogy a körúton guruljon vele. Értsd, felesleges és karbantartás igényes városban. Egy-egy jó minőségű Kanti, V, vagy több forgáspontos patkófék szintén elég jó fékhatást tud generálni a biztonságos városi közlekedéshez. Szakavatott szerelő által üzembehelyezve, pedig minimális utógondozást igényel legalábbis jelentősen kevesebbet mint egy szíriai aranyhörcsög.

Akkor ezek tudatában milyen a jó városi kerékpár? 

 

Kona

nem

Apres nous le déluge

 

A mi véleményünk és tapasztalatunk alapján a hagyományos trekking! Nem a ma oly sokak által keresett kross-trekking, amit teleszkóppal szereltek fel a tárcsaféknél bemutatott könnyebb eladhatóság reményében (erről egy külön, hasonló terjedelmű írásban tudnék értekezni, lehet fogok is). Hanem a hagyományos, 90-es évek végére tökéletesre fejlesztett, azóta pedig töretlenül tündöklő trekking kerékpár, amivel egy idő után biztosan nem csak munkába fogsz járni.
Remélem ezen írás eloszlatott egy-két apróbb ködfoltot a városi kerékpár választás Helheimi rengetegében. Ha kérdésed van keress minket bátran, leginkább bringákkal kapcsolatban, de a szíriai aranyhörcsögökről is mindig van mit tanulni.

Hörcsög

X

Discover more from Recikli kerékpárműhely

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading